hayat eve sığar uygulaması indir Hayat Eve Sığar İndir

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması ile bulunduğunuz bölgede ki kovid-19 yaygınlık durumunu / riskini görebilirsiniz. Aynı zamanda uygulama size kaç gün içinde, kaç kişiyle sosyal mesafeyi aştığınızı da göstermektedir.

Boyut: Cihaza göreLisans : Ücretsiz
Platform: Android / iOS
Yayımcı: T.C Sağlık Bakanlığı
Kategori:Sağlık
Ekleyen: Kadir
Tarih: 22 Eylül 2020

T.C Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması ile bulunduğunuz bölgede ki kovid-19 yaygınlık durumunu / riskini görebilirsiniz. Aynı zamanda uygulama size kaç gün içinde, kaç kişiyle sosyal mesafeyi aştığınızı da göstermektedir.

Hayat eve sığar uygulaması ile içinde bulunduğumuz pandemi döneminde koronavirüsün (covid-19) nerede ne kadar yaygınlıkta olduğunu görebileceğiniz gibi yakınlarınızı ekleyerek onlarında risk durumunu kontrol edebilirsiniz.

Uygulamayı indirdiğinizde cep telefonunuz ile doğrulama yaparak size yöneltilen soruları cevaplayabilir ve böylece kovid-19’a dair herhangi bir şikayetiniz olup olmadığını anlayabilir ve uygulamanın bu cevaplara göre sizi nasıl davranacağınıza dair yönlendirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ancak unutulmamalıdır ki bu öneriler asla kesin tanı ve teşhis anlamı taşımayıp yalnızca öneri niteliğindedir.

Bunun yanı sıra uygulama üzerinde hastane, eczane, market, ve durak ya da istasyonlar gibi ihtiyaç duyacağınız önemli noktaları bularak, ulaşabilir ve bulunduğunuz konumda ki risk haritasını görebilirsiniz.

Uygulamanın içinde yer alan Ailem bölümüne yakınlarınızı ekleyebilir, onlar izlemenizi kabul ettiği taktirde yakınlarınızın da bulunduğu konumun risk haritasını ayrıntılı görebilirsiniz.

HES Kodu Nedir?

HES (hayat eve sığar) kodu içinde bulunduğumuz salgın döneminde yapacağımız seyahatlerde veya kurum ziyaretlerimizde covid-19 riski taşıyıp taşımadığımızı paylaşmamızı sağlayan bir koddur.

Not: HES kodu seyahat izni yerine geçmemektedir. Seyahat izni için e-devlet’e giriş yaparak alabilirsiniz. Seyahat izni almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

HES Kodu şehirlerarası seyahatinizi toplu taşıma araçları ile yapacaksanız kullanılır. Aynı araçta yolculuk yapan birinin test sonucu pozitif çıkarsa sizin bilgilendirilmeniz için mutlaka HES Kodu almanız istenir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu 3 farklı yöntemle alınabilir.

1- Hayat Eve Sığar Uygulaması Kullanarak HES Kodu Alma

Uygulamanın ana sayfasında yer alan “Hes Kodlarım” menüsüne tıklayınız. Açılacak olan sayfada hem kendiniz hem de çocuklarınız için HES Kodu alabilirsiniz. Kendiniz için alacaksanız “HES Kodlarım” sayfasında altta yer alan “+Yeni Kod Ekle” butonuna dokununuz. Burada isterseniz alacağınız hes koduna bir isim verebilirsiniz. Hes kodunuz için tarih seçebilir ya da süresiz sekmesine dokunup devam ederek hes kodu oluşturabilirsiniz.

2- SMS İle HES Kodu Alma

2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
– HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
– TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
– T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

E-Devlet Girişiyle HES Kodu Alma

E-Devlete girip hes kodu oluşturmak için BURAYA tıklayın. Açılacak olan bu sayfada HES kodu üretme, silme, listeleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

18 Yaş altı çocuklarınız için e-devlet üzerinden HES kodu oluşturabilirsiniz.

Hes Kodu Nasıl Kullanılır?

Oluşturduğunuz kod firma, kurum ya da kişilere iletilir ve kişinin kovid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilir.

Oluşturduğunuz HES kodlarını kişilerle doğrudan ya da uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler HES kodunuzu sorgulayarak herhangi bir risk içerip içermediğinizi sorgulayabilir ve sonuçları görebilirler.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Programlar
Hangouts Chat

Hangouts Chat

Hangouts Chat, google tarafından geliştirilmiş bir ekip mesajlaşma yazılımıdır.

    0.89MB| Ücretsiz| Windows
TeamViewer indir

TeamViewer

Ticari olmayan kişisel kullanımlarda tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet vermekte olan TeamViewer programı iş yerinizde, evinizde veya herhangi bir makanda bulunan bilgisayarınıza bağlanmanıza ve kişisel işleriniz için kontrol etmenize olanak tanıyan bir yazılımdır.

    24.8MB| Ücretsiz| Windows / iOS / Windows
bvt live tv indir

BVT Live TV

BVT Live TV programını indirip bilgisayarınıza yükleyerek yüzlerce televizyon kanalını izleyebilir ve radyo istasyonunu dinleyebilirsiniz. Ücretsiz tv ve radyo programı.

    1.1MB| Ücretsiz| Windows