tik işareti nasıl yapılır Bilgisayarda ve Telefonda Tik ✓ İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar ve telefonda tik işareti nasıl yapılır sorusuna 3 farklı yöntem ile cevap vermeye çalıştık.

Ekleyen: Kadir Tarih: 17 Ağustos 2020

Gerek bilgisayar gerekse mobil cihazlarımızda bazı zamanlar emoji kullanmak yerine tik işaretine ihtiyaç duyabiliriz.

Özellikle sosyal medya üzerinde çeşitli sayfaları yada hesapları yöneten yada web ile ilgili işler yapan kişiler zaman zaman tik işareti kullanmak durumunda kalabilmektedir. Ancak bazı insanlar tik işaretinin nasıl yapıldığını bilmediklerinden arayış içine girmektedirler.

Bizlerde programindir.com.tr ekibi olarak blogumuzda böyle bir yazı yazma ihtiyacı hissettik, umarız sizlere yardımcı olabiliriz.

✓ Tik İşareti Yapma 1. Yöntem

En kolay yol burada eklediğimiz tik işaretini kopyalamak -> ✓ ✓ ✓ ve istediğiniz yerde kullanmak. (mobil cihazda tik işareti kullanmak isteyen arkadaşlar için emoji dışında tek yöntem budur.)

2. Yöntem

Ben hazıra konmak istemiyorum , nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum dediğinizi duyar gibiyiz. O zaman size tik işareti yapmanın ikinci yöntemini anlatalım.

Word, excel, powerpoint, photoshop, notepad++ ve not defteri gibi program ve araçlarda alt+0252 kombinasyonunu kullanarak tik işaretini yapabilirsiniz. Ancak çoğu kişide bu kombinasyon maalesef tik yerine ü harfini ortaya çıkarmaktadır. Eğer bu kombinasyonu kullanarak ü harfini elde ediyorsanız 3. yöntemi deneyebilirsiniz.

3. Tik Yapma Yöntemi

İlk olarak başlat çubuğuna karakter eşlem yazın ve çıkan “karakter eşlem” sekmesine tıklayın . (charmap ‘ta yazabilirsiniz)

tik işareti yapma yöntemleri

Açılacak olan pencerenin en üstünde yazı tipi seçenekleri bulunmaktadır. Buradan “Segoe UI Symbol” yazı tipini seçin.

Aşağıda bulunan gelişmiş görünüm kısmına bir tik atın.

Karakter Kümesi : Unicode olacak şekilde seçin.

Unicode’a git: kısmına 2713 yazın.

tik işareti yapma

Tik işareti üst konsolda en başa gelecektir. Ayrıca hemen yanında da 2714 yazınca gelen bold yani kalın tik işareti bulunmaktadır. Bunlardan hangisini kullanmak isterseniz üzerine bir kez tıklayıp “seç” ve “kopyala” diyerek tik işaretini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Tabi bunun için bulunduğunuz metin editöründe “yapıştır” yapmanız gerekmektedir.

Tik İşareti Yapma 4. Yöntem

Excel, word gibi programlarda “Webdings” yazı tipini seçip “a” tuşuna basarsanız tik elde edebilirsiniz.