iPhone Hintçe Karakter Yüzünden Kendini Kilitliyor! iPhone Hintçe Karakter Yüzünden Kendini Kilitliyor!

iPhone da güncel bir açık bulundu. WhatsApp, Facebook Messenger, SMS gibi yollarla telugu dilinden bir karakter gönderildiğinde cihaz kendini kilitliyor.

Ekleyen: Kadir Tarih: 19 Şubat 2018

iPhone da güncel bir açık bulundu. WhatsApp, Facebook Messenger, SMS gibi yollarla telugu dilinden bir karakter gönderildiğinde cihaz kendini kilitliyor. Çoğu zaman kısa süreli 30 saniyelik donmalardan sonra kendine gelen cihaz çoğu zaman kapatıp açtıktan sonra kendini toparlıyor. Ya da gönderen kişi WhatsApp veya Facebook Messenger üzerinden gönderdiği karakteri silerse cihaz rahatlayarak kendine geliyor.

Bu hatayı iPhone da doğruladı ve çok kısa zamanda bu problem için bir güncelleme getireceğini duyurdu. Bu hata İtalyan Mobile World web sitesi tarafından fark edilerek duyuruldu. iPhone’un kendine ait SMS uygulaması, WhatsApp, Facebook Messenger, Gmail ve Outlook uygulamalarının bu sorundan etkilendiğini belirtti. Bu uygulamalarda Hindistan’da konuşulan Telugu diline ait bir karakter yollandığı taktirde iPhone cihaz kilitlenerek donmalar yaşıyor ve hatta kendini yeniden başlatabiliyor.

Telegram ve skype gibi uygulamaların ise bu sorundan hiç bir şekilde etkilenmediği belirtildi. The Verge ise sorundan olumsuz etkilenen kullanıcıların Bildirimler bölümünden söz konusu uygulamaya ulaşarak, harfin bulunduğu iletiyi silerek çözüm bulacaklarını belirtti.

Apple firması sorunun gelecek olan iOS 11.2.6 güncellemesiyle düzeltileceğini bildirdi.