BTK GetContact ve Benzer 25 Uygulamayı İnceliyor BTK GetContact ve Benzer 25 Uygulamayı İnceliyor

Ekleyen: Kadir Tarih: 28 Mart 2018

Geçtiğimiz günlerde özellikle sosyal medya üzerinde oldukça yayılan ve bu sayede popülerleşen GetContact ile beraber 25 benzer uygulama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından incelemeye alındı.

GetContact Erişime Engellenecek mi?
İnsanlar numaralarının kayıtlı olduğu cihazlarda nasıl kayıtlı olduklarını merak ederek bu uygulamayı yüklemeye başladı ve bu sayı günden güne hatta her saniye çığ gibi yükseliyor. Bazı kullanıcılar merak edip yüklerken, bazı insanlar güvenilir bulmadıkları için uygulamanın resmi sitesinden unlist yaparak kendi numaralarını veritabanından siliyorlar.

Bir çok şikayete karşın BTK’da boş durmayıp uygulamayı incelemeye aldı. Üstelik sadece GetContact’ı değil buna benzer 25 uygulamayı da incelemeye karar verdi. Ancak uygulama yüklenirken kullanıcıdan izin aldığı ve daha sonra paylaşım yaptığı için yasal bir uygulama yapılması ne yazık ki mümkün değil. Yüklenirken izin almayan ve bilgileri sunan uygulamalar için ise erişim engeli kapıda.

İnsanlar çevrelerinde ki kişilerde hangi isimle ve nasıl kayıtlı olduklarını merak ettikleri için bu uygulamaları kurabiliyor. Eğer siz bu uygulamayı kullanmak yerine veritabanından numaranızı kaldırmak istiyorsanız şu yazımıza göz atabilirsiniz. https://www.programindir.com.tr/getcontact-rehberden-numara-silme-kaldirma/