Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma Windows 10 Giriş / Açılış Şifresini Kaldırma Nasıl Yapılır?

Microsoft, yayınladığı her Windows sürümünde güvenlik sağlamak amacıyla biz kullanıcılarına giriş şifresi belirleme özelliği sunmaktaydı. Ancak Windows 10 ile beraber bunu biraz daha kullanılabilir olması açısından kurulum esnasında mecbur tuttu.

Ekleyen: Kadir Tarih: 27 Eylül 2022

Bir çok kullanıcı giriş şifresi kullanmak istemediği için bu ayrıntıyı kaldırmak istiyor. Biz de bu yazımızda 2 farklı yöntemle Windows 10 başlangıç şifresi programsız nasıl kaldırılır ekran görüntüleri ile beraber anlatarak yardımcı olmaya çalışalım.

Windows 10 Başlangıç Şifresi Nasıl Kaldırılır?

1. Yöntem
Sol alt köşede ki Windows logosuna tıklayarak ayarlar sekmesine tıklayın.

Açılan pencerede “Hesaplar” bölümüne girin.

Bu bölümde karşınıza kullanıcı bilgilerinizin yer aldığı bir ekran gelecektir. Hemen sol tarafta ki menüden “oturum açma seçenekleri” sekmesine tıklayın.

Oturum açma seçenekleri sayfasının biraz aşağısında “Parola” başlığı altında “Hesap parolanızı değiştirin” kısmında “Değiştir” butonuna basın. Biz burayı parolamızı değiştirmek için değil devre dışı bırakmak için kullanacağız.

Karşınıza gelecek olan şifre değiştirme bölümlerinin tümünü boş bırakıp, ileri ve son diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

2. Yöntem (Daha Kolay)
Arama kısmını açarak bu bölüme “netplwiz” yazın ve enter tuşuna basın. Karşınıza gelecek olan pencerede şifresini kaldırmak istediğiniz kullanıcının hemen başında ki tiki kaldırarak kayıt edin. Karşınıza gelecek olan parola bölümüne kullanmakta olduğunuz parolayı girerek “Tamam” butonuna basın. Böylece giriş yapmak için kullanıyor olduğunuz şifre iptal edilmiş olacaktır.