qr kod oluşturma QR Kod Oluşturma Nasıl Yapılır?

Ekleyen: Kadir Tarih: 26 Ocak 2023

Günümüzde neredeyse her yerde reklam ve tanıtım amaçlı olarak karşımıza çıkan QR kod nedir, QR kod oluşturma yöntemleri nelerdir bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Anlatacağımız tekniklerle saniyeler içinde QR kod oluşturabileceksiniz.

Özellikle son 6-7 yıldır billboard, dergi, internet siteleri yada benzeri mecralarda hemen hemen her an karşımıza çıkan siyah beyaz kutucuklara QR kod denmektedir. Bu QR kodları telefonlarımız ile okuttuğumuzda bizleri çeşitli tanıtım ve reklamlar karşılamaktadır. QR kod oluşturma çok basit bir işlemdir ve tanıtım yada reklam amacıyla herkes kolaylıkla yapabilir.

QR kod oluşturma işlemini gerçekleştirdikten sonra sahip olduğunuz QR kodu ister afiş, broşür isterseniz web sitelerinize ekleyebilirsiniz. Basılı yada online olarak her mecrada kullanabileceğiniz QR kod oluşturma işlemi sandığınız kadar zaman alan veya karışık bir işlem değildir. QR kod oluşturmaya yönelik hizmet sunan pek çok internet sitesi aracılığıyla saniyeler içerisinde istediğiniz QR kodu oluşturabilir ve hemen paylaşabilirsiniz.

QR Kod Nedir?

QR kod, Quick Response Code anlamına gelmektedir. Türkçemizde hızlı tepki kodu olarak ifade edilebilmektedir. Her ne kadar son yıllarda gündemimizde olsa da aslında ilk defa 1994 yılında Denso isminde ki bir Japon Firması tarafından kullanılmış ve patentlenmiştir. QR kodlar herhangi bir mobil cihaz kamerası ile okutulduğunda karşımıza herhangi bir internet sitesi veya dosya çıkacaktır.

QR Kod Oluşturma Nasıl Yapılır?

Sizlere adım adım QR kod oluşturma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu maddelere harfiyen uyduğunuz taktirde tanıtım ve reklam amacıyla yeni QR kodlar oluşturabilecek ve istediğiniz basılı yada online mecrada diğer insanlarla paylaşabileceksiniz.

1. Yöntem

Birinci yöntem windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınıza indirip kullanabileceğiniz VingoQR programıdır. Bu programı indirme linki ve kullanımına BURADAN ulaşabilirsiniz.

2. Yöntem

BURADAN QR kod oluşturmanıza olanak tanıyan unitag sitesine giriş yapın.
– Web sitesi açıldığında “Enter Your URL” (bilgisayarlarda sol taraftadır) kısmına QR kod yapmak istediğiniz internet sayfası linkini yapıştırın ve “Confirm” butonuna basın. Bu işlemden sonra QR kodunuz (bilgisayarlarda sağ taraftadır) oluşmuş olacaktır.
– Alt kısımda yer alan çeşitli şablonlardan birini seçerek QR kodunuzun tasarımını belirleyebilirsiniz.
– Şablon seçerken her cihazda rahatlıkla okutulabilmesi için klasik olanı seçmeniz tavsiye edilir.
– QR kodunuzu ister indirin butonuyla ister sağ tık yapıp “resmi farklı kaydet” sekmesi ile indirebilirsiniz.
– Herhangi bir mecrada paylaşmadan önce bir kaç cihaz ile doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz tavsiye edilir.

3. Yöntem

– QR kod oluşturabileceğiniz bir diğer site olan the-qrcode-generator.com’a BURADAN giriş yapın.
– Enter URL kısmına QR kod oluşturmak istediğiniz web sayfanızın linkini yapıştırın.
– Linki yapıştırdığınız gibi QR kod oluşacaktır.
– İster download (aşağı ok) iconuna tıklayarak indirebilir, isterseniz sağ tık yaparak “resmi farklı kaydet” diyebilirsiniz.
– QR kodu oluşturup indirdikten sonra herhangi bir mecrada paylaşmadan önce birkaç farklı cihazla denemeniz önerilmektedir.

4. Yöntem

– Bir diğer tercih edebileceğiniz site qrcode-monkey.com’dur. Ve BURADAN ulaşabilirsiniz.
– “Your URL” kısmına web sayfanızın linkini yapıştırabilirsiniz. Enter tuşuna bastıktan sonra QR kodunuz oluşacaktır.
– Dilerseniz ayarlarını değiştirebilir ve oluşacak QR kodun kalitesini değiştirebilirsiniz.
– “Download PNG” butonuyla QR kodunuzu PNG formatında indirebilirsiniz. Dilerseniz altta yer alan .SVG, .PDF, .EPS butonlarıyla farklı formatlarda da indirebilirsiniz.